Home

Kovo 2 d., antradienį, LR Aplinkos ministerija organizuoja visuomenės supažindinimą su Baltarusijoje planuojamos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Susitikimas su visuomene prasidės16:45 val. Vilniaus universiteto fizikos fakulteto Didžiojoje fizikos auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III korpusas, I aukštas). Kviečiame Lietuvos žmones aktyviai dalyvauti ir pasakyti griežtą NE Lietuvos pašonėje (20 kilometrų nuo Lietuvos sienos, 50 kilometrų nuo Vilniaus) statomam atominiam monstrui!

Svarstymai su visuomene ir organizuojami tam, kad visuomenė išsakytų savo nuomonę, pasiūlymus, į kuriuos turi būti atsižvelgta. Socialiniame „Facebooko“ tinkle jau susikūrė grupė žmonių, kuri ne tik ruošiasi išsakyti savo aiškiai kritišką nuomonę, bet ir galvoja apie parodomąją akciją su dujokaukėmis. Į susitikimą gali nueiti kiekvienas iš mūsų, o tie, kurie patingės – iki kovo 8 dienos išsiųsti savo pasiūlymus ir kritiką Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento Poveikio aplinkai vertinimo skyriui (Jakšto g. 4/9, LT-01105 Vilnius). Bet kuriuo atveju verta padaryti šiokį tokį triukšmą, kuris sudomintų žiniasklaidą (ir patiems rašyti ar filmuoti!). Nesvarbu, kad mūsų gal ir nedaug, bet parodyti nepritarimą yra būtina.

Kovo 2-osios svarstymuose ketina dalyvauti ir Baltarusijos ekoaktyvistai, organizuojantys „Baltarusijos antiatominę kampaniją“. Baltarusijos ekologai prašo išplatinti jų parengtą informacinį lapelį, skirtą susitikimui su visuomenė Vilniuje. Lapelį dviem kalbomis – rusų ir lietuvių – prašome platinti internetu, klijuoti gatvėse ir universitetuose.

Informacinio lapelio tekstas:

SUSTABDYK PAVOJINGUS PLANUS! Ištark „NE ASTRAVO AE” susitikime su visuomene, kuris vyks kovo 2 d. Vilniuje! VOS UŽ 50 KILOMETRŲ NUO VILNIAUS BALTARUSIJA KETINA STATYTI ATOMINĘ ELEKTRINĘ PAGAL RUSIJOS PROJEKTĄ „АЭС-2006″, KURIS NEIŠBANDYTAS NIEKUR PASAULYJE.

Pagal projektą Rusijoje sukurtas reaktorius, kurį norima įrengti Baltarusijos AE, bus įrengiamas pirmą kartą, todėl nėra jokių praktikoje patvirtintų jo patikimumo ir techninių sprendimų efektyvumo įrodymų. Lietuvos (pirmiausia – Vilniaus) ir Baltarusijos gyventojams siūloma tapti pavojingo eksperimento įkaitais. Baltarusiams mainais žadamas „geros darbo vietos”. O ką siūlo lietuviams ir Vilniaus gyventojams? Oficialioje Baltarusijos atominės elektrinės Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitoje nenumatomos jokios priemonės, galinčios apsaugoti Lietuvos gyventojus nei nuo galimos avarijos ar radioaktyvių nuotekų, nei nuo įprasto AE poveikio gamtai. Nenumatytos ir kompensacijos gyventojams, gyvenantiems 30 kilometrų zonoje, dalis kurios yra Lietuvos teritorijoje.

IŠTARK SAVO „NE“ PAVOJINGAI AE! TAVO BALSAS SVARBUS! Nelik pasyviu klausytoju, užsirašyk į diskusiją ir pasisakyk prieš šį pavojingą projektą! Susitikimas su Lietuvos visuomene įvyks kovo 2 d., 16:45 val. Vilniaus universiteto fizikos fakulteto Didžiojoje fizikos auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III korpusas, I aukštas).

LIETUVIAMS SIŪLOMOS TECHNINĖS IR BUITINĖS NUOTEKOS

„Neries upė laikoma pagrindiniu Baltarusijos AE techninio aprūpinimo vandeniu šaltiniu“, – sakoma PAV ataskaitoje. Į upę nutekės techniniai, buitiniai ir lietaus vandenys iš atominės elektrinės. Be Neries, į Baltarusijos AE 30 kilometrų zoną pateks dar 5 vandens telkiniai, esantys bendroje su Baltarusija teritorijoje. Bet Neris nukentės labiausiai. Iš jos bus imamas vanduo, skirtas AE reaktoriams atšaldyti, o į ją nutekės visi techniniai ir buitiniai elektrinės bei atominio miestelio vandenys.

Šiandien Neris neša į Lietuvą skaidrų, beveik geriamąjį vandenį, apie šį faktą mums byloja joje gyvenančios žuvys, įrašytos į Raudonąją knygą – ežerinės ir jūrinės lašišos. Specialistai mano, kad pastačius atominę elektrinę, šios žuvys palaipsniui išnyks. Pasikeis ir pati upė – padidės vandens temperatūra, o vanduo nebebus toks švarus.

PAVOJINGOS AE ATLIEKOS BUS SAUGOMOS VISIŠKAI ŠALIA

Baltarusijos AE Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitos kūrėjai nutylėjo, kas bus daroma su AE atliekomis. Dar daugiau – ataskaitos užsakovai klaidina žmones teigdami, kad panaudotą branduolinį kurą (PBK) pasiims Rusija. Tai melas. Gamykla, kuri galėtų perdirbti branduolines АЭС-2006 atliekas, nebus greitai pastatyta, todėl šios atliekos tam tikrą laiką bus saugomos pramoninėje AE aikštelėje netoli Lietuvos sienos.

Radioaktyviosios atliekos (RAA) dalinai bus perdirbamos pačioje AE teritorijoje, pavyzdžiui, bus garinamos skystos atliekos, todėl padidės aplinkinės teritorijos radiacinis ir cheminis užterštumas. Kaip parodė Černobylio ir atominę energiją naudojančių šalių patirtis, radiacinis užterštumas plačiai pasklinda gamtoje per orą ir gruntinius vandenis. Užteršta teritorija smarkiai viršija 30 ar 50 kilometrų zoną, todėl dalis teršalų būtinai paklius į Lietuvos teritoriją.

Šis projektas atneš daug žalos ir visam Vilnijos kraštui, kuriame mėgsta poilsiauti ir lietuviai, ir baltarusiai. Atominė elektrinė sukels pavojų žmonėms ir gamtai, apie kurį nutyli Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita.

Atsisiųsti infirmacinį lapelį lietuvių k. (pdf)

Atsisiųsti infirmacinį lapelį rusų k. (pdf)

Reklama

One thought on “Ištark griežtą NE Baltarusijos atominei elektrinei kovo 2 d. Vilniuje!

  1. Atgalinis pranešimas: Istorinis teisingumas ir ekonominė nauda « Labas, Lietuva!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s